Výsledky ankety spokojenosti a postojů občanů Nového Strašecí 2013

Letos na jaře se konal druhý ročník této ankety. Jak dopadla a lze zaznamenat nějaký posun v odpovědích oproti loňskému roku?

Reprezentativní účastníci

Na úvod je třeba vyslovit velký dík všem, kteří se ankety zúčastnili. Letos to bylo 474 obyvatel, což je rozhodně číslo, které dává výsledkům ankety vysokou vypovídací hodnotu. I z hlediska věku bylo složení respondentů reprezentativní – odpovídalo věkovému  rozložení obyvatel. Více než ¼ odpovědí byla vyplněna elektronicky, ¾ odevzdaných dotazníků tvořily vyplněné papírové formuláře.

Okruhy jako celek

Otázky v dotazníku byly stejně jako vloni rozděleny do šesti okruhů, jejichž konkrétní oblasti hodnotili obyvatelé na škále 1–4 (velmi spokojen/-a až velmi nespokojen/-a). Pohlédneme-li na výsledky celkového hodnocení okruhů v porovnání s rokem 2012, je nejznatelnější pozitivní posun v oblasti „Život na sídlišti“, který opět vyplňovali pouze jeho obyvatelé. Naopak nejvýraznější negativní posun zaznamenala oblast sociální, zdravotní a vzdělávání, která tak dokonce v celkovém pořadí poklesla na předposlední místo za oblast bezpečnosti a infrastruktury. Také v hodnocení možností trávení volného času byli občané tentokrát kritičtější.

Tab1

Nejlepší, nejhorší míra spokojenosti

Podíváme-li se na jednotlivé otázky napříč kategoriemi, zjistíme, že knihovna byla i tentokrát hodnocena nejlépe ze všech oblastí. Všechny dobře hodnocené oblasti, jejichž „průměrné hodnocení“ se pohybovalo někde mezi spíše spokojen/-a (hodnota 2) a velmi spokojen/-a (hodnota 1), nalezneme v následující tabulce. Při porovnání s výsledky roku 2012 je zřejmé, které oblasti v rámci tohoto „žebříčku“ zaznamenaly posun. Ten není statisticky významný s výjimkou dvou oblastí – kvalita předškolní výchovy a možnost vyžití pro aktivní seniory, kde se průměrné hodnocení zhoršilo (o 0,17 a 0,13), ale přesto tyto oblasti nadále mezi nejlépe hodnocenými.

Tab2

Je nutné zmínit také nejhůře hodnocené oblasti. V tabulce níže je uvedeno deset nejkritičtěji vnímaných oblastí. U těchto deseti oblastí převažovalo negativní hodnocení, jejichž průměr se pohyboval nad středovou hodnotou 2,5. Pracovní příležitosti a regulace pohybu psů a úklidu po nich jsou občany nejkritičtěji vnímané oblasti.

Nelze si nevšimnout některých významných posunů v hodnocení těchto problematických témat oproti loňskému roku: Nejvýrazněji se zlepšilo vnímání problematiky parkování obyvateli sídliště. Za zmínku stojí i podstatné zlepšení hodnocení údržby komunikací a chodníků – i když i zde připomeňme, že i nadále zůstávají obě zmíněné oblasti mezi kriticky hodnocenými tématy. Naopak největší zhoršení zaznamenala dostupnost a kapacita MŠ; kritičtější byli lidé i k dalším tématům souvisejícím s dětmi, zejména k možnostem vyžití pro rodiče na rodičovské dovolené i ke kvalitě a počtu dětských hřišť. Relativně větší míru kritiky zaznamenalo i téma vzhledu veřejné zeleně a dostupnost odpočinkových míst.

Tab3

Hezké město především

Z otázky týkající se přednostního řešení některých témat je dobře vidět, že občanům města leží na srdci, v jakém prostředí žijí. Stejně jako vloni zvítězilo s jasnou převahou téma čistoty a vzhledu města.

Nad Vašimi komentáři

Také letos využilo množství účastníků možnosti připojit k jednotlivým otázkám své komentáře. Sešlo se jich více než 1200. Všechny byly přepsány do elektronické podoby pro další zpracování a využití. Stávají se tak možným inspirativním čtením pro každého, kdo se zabývá úvahami nad zlepšením života v našem městě a stejně jako vloni budou zveřejněny na webových stránkách města.

Podrobnější pohled

Dnes představujeme pouze základní přehled hlavních výsledků. Dalším krokem bude podrobnější zpracování jednotlivých témat do závěrečné zprávy, která bude stejně jako v loňském roce zveřejněna na webových stránkách města. Některé další výstupy se objeví i na stránkách Novostrašeckého měsíčníku.

 

Nové Strašecí 13.06.13

 

Zdeněk Doležal, Peter Kodyš, Tereza Slavíková
Komise pro informovanost a komunikaci

 

Přílohy:
1. Grafy jednotlivých okruhů
2. Mapka přednostních témat podle bydliště

Graf1

Graf2

Graf3

Graf4

Graf5

Graf6

AnketaMapky


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..